24. 6. 2009

Je až s podivem, že velké politické strany stále dokola, pravidelně každé volby, slibují voličům hory doly, i když musí už při vyslovení svých slibů vědět, že tyto závazky buď nejsou schopny splnit, nebo je jejich splnění v rozporu s odpovědnou správou České republiky. Ačkoliv i ODS je v tomto směru „na úrovni“, je smutným faktem, že ČSSD především za předsednictví Jiřího Paroubka nemá v tomto směru konkurenta.

Ryba smrdí od hlavy. Vedení nejsilnějších parlamentních stran si zřejmě neuvědomují svou odpovědnost, která nespočívá jen v prosazování některých zákonů, ale také v tom, že jako čelní politici musí být vzorem, příkladem a chovat se slušně a morálně, přičemž nelhat je snad to nejzákladnější minimum. ČSSD podřídila vše jediné věci – za každou cenu získat co nejvíce voličů bez ohledu na prostředky, bez ohledu na odbornou veřejnost, bez ohledu na občany.
 Poslední výroky představitelů sociální demokracie na adresu dotačního programu Zelená úsporám a plané sliby o otevření tohoto programu pro panelové domy jsou toho ryzím příkladem. Rozšíření dotačního programu PANEL i na nepanelové domy (návrh KDU-ČSL před evropskými volbami) pak vypilovává frašku k dokonalosti.
Zelené úsporám je vytýkána přísnost kritérií. Jistě, vždy je co vylepšovat a ani já nepovažuji Zelenou úsporám za dokanalou. Je však třeba si položit otázku, k čemu mají sloužit dotační programy? Mají sloužit k podpoře a motivaci nebo mají být nastaveny tak, aby se peníze „rozhodily“ mezi co největší počet lidí (rozuměj voličů)?
Zdvojení dotačních titulů je nesmyslné, nekoncepční a především zcela zbytečné. Zelená úsporám bez panelových domů je naprosto v pořádku a program PANEL měl zůstat jen pro panelové domy.
 V České republice bylo během 40 let postaveno více než 1 650 000 bytů panelovou technologií, což je zhruba 30% bytového fondu v ČR. Z tohoto množství bylo již cca 25-30% opraveno, mimo jiné i diky programu PANEL, který během 9 let své existence rozdal dotace více jak 9 miliard korun. Co se týká domů postavených nepanelovou technologií, tak na ty, do dnešního dne, nebylo možno čerpat z obdobně velkého dotačního programu ani korunu. Zelená úsporám je tak prvním velkým programem určeným na podporu regenerace nepanelových domů. Je však otázkou, zda jím po předvolební kampani i zůstane.
Jsem předsedou komise pro podporu regenerace Jižního Města. Kdo zná Prahu 11, ví, že každá dotace na panelové domy by městské části ohromě pomohla, zvláště pokud mluvíme v řádech miliard. Přesto odmítám tento laciný populismus a jednoznačně budu bojovat za striktní rozdělení těchto dotačních programů. Bez ohledu na to, zda mi to voliče přitáhne nebo odradí, ale prostě jen z toho důvodu, že to považuji za koncepční a správné řešení. Politici mají lidem podávat pravdivé informace a nikoli jen ty, které se jim zrovna hodí do předvolebního boje.

Jakub Ježek
zastupitel za Stranu zelených v Praze 11
předseda komise pro podporu regenerace