7. 1. 2013

ROZHOVOR Bývalého vicepremiéra Topolánkovy vlády a exministra životního prostředí Martina Bursíka nepřekvapilo, že prezident Václav Klaus podporuje z mnoha prezidentských kandidátů právě Miloše Zemana. „Nepřekvapilo mne to vůbec. Alfa samci si dělí teritoria… Kdyby kandidoval na prezidenta ČR Mečiar, podpořil by Klaus zřejmě i jeho,“ prohlásil místopředseda Strany zelených.

Myslíte si vzhledem k výhrůžkám strany LIDEM, že nejmenší vládní strana vystoupí z vládní koalice a že padne Nečasova vláda?

Politickou disciplínu „udržení se u moci“ ovládá tato vláda ze všeho nejlépe. A používá k tomu ke škodě země absolutně nechutné metody. Rebelující poslanci ODS, kteří se „dobrovolně“ vzdali poslaneckých mandátů, už inkasují protiplnění. Exposlanec Šnajdr nastoupil do dozorčí rady státního podniku Čepro, Tluchoř má nastoupit do ČEZu a Fuksa je ředitelem státního Aeroholdingu, který má na starosti privatizaci ČSA. Pro Peake či její lidi je již jistě také něco připraveno…

Jak vidíte politiku tento rok? Dojde podle vás k nějaké zásadní změně?

Podle mne rok 2013 vytvoří předpoklad pro politickou katarzi v supervolebním roce 2014. Výsledek prezidentské volby ovlivní situaci v jednotlivých politických stranách, vyjasní se, které frakce ve stranách posílí a které oslabí. Společnost bude s větší naléhavostí řešit existenci komunistické strany a riziko jejího vstupu do vlády v roce 2014. Padne ještě pár nekompetentních ministrů s tím, že prvním na řadě je – věřím – ministr životního prostředí Chalupa.

Jaký význam bude mít pro politiku roku 2013 prezidentská volba?

Prezidentská volba bude bezpochyby největší politickou událostí roku. Na můj vkus až příliš mnoho kandidátů s sebou nese v případě zvolení rizika. Skutečně si přejeme zvolit v první přímé volbě prezidenta bývalého nomenklaturního komunistu Fischera? Anebo chceme mít za prezidenta Zemana, jemuž zajišťuje financování kampaně Šlouf a další napojení na ruský Lukoil? Anebo chceme za prezidenta Dienstbiera, který zve komunisty do vlády? Příliš mnoho kandidátů nesplňuje elementární mravní a etické parametry volitelnosti pro kandidáta na prezidenta republiky.

Některé občanské skupiny, které si nepřejí na Hradě ani jednoho z bývalých komunistů – Jana Fischera nebo Miloše Zemana, vyzývají veřejnost, aby podpořila jednoho nekomunistického kandidáta, konkrétně Karla Schwarzenberga. Co si o této iniciativě myslíte?

Také si nepřeji na Hradě Jana Fischera ani Miloše Zemana. Zaznamenal jsem výzvu Martina C. Putny, který vyzval kandidáty, kteří, zdá se, nemají valné šance, aby se dohodli a vzdali se kandidatur ve prospěch jednoho z nich. To je rozumný návrh. Pro jeho prosazení mně však chybí ve společnosti obecně respektovaná, politicky angažovaná osobnost, která by mohla takovou dohodu zprostředkovat. Dovedu si představit, že něco takového by dokázal Václav Havel, jenže ten už nám bohužel nepomůže.

Vy jste prosadil Karla Schwarzenberga za Stranu zelených na post ministra zahraničí, ale on pak spolu s Miroslavem Kalouskem založil TOP 09 a postavil se do jejího čela. Jak hodnotíte jeho působení v politice v minulosti a dnes?

Jsem zklamán jeho pasivitou a po pravdě řečeno nevím, co konkrétního hodnotit. Karel Schwarzenberg uvedl do české politiky institut „neexistujícího předsedy strany“. K nepříjemným věcem se nevyjadřuje, dělá, že s vládou, jíž je místopředsedou, nemá nic společného. Když jeho stranický kolega, ministr sociálních věcí Drábek, nezvládal důchodovou reformu, tuneloval veřejné rozpočty a škrtil podporu těm nejslabším, Karel Schwarzenberg k tomu mlčel. Ministryně kultury Hanáková z TOP 09 prokazuje svoji totální nekompetentnost při odvolávání ředitele Národního divadla Černého či bourá památkově chráněný dům na Václavském náměstí a Karel Schwarzenberg mlčí. Agenda lidských práv na Úřadu vlády je úplně likvidována a Karel Schwarzenberg jako místopředseda vlády mlčí.
Prezident Klaus a premiér Nečas odmítnou účast na slavnostním udílení Nobelovy ceny míru pro EU a Schwarzenberg namísto, aby jako ministr zahraničních věcí do Osla zajel a napravil tak otřesný dojem z našich postojů, opět mlčel.

Herec Tomáš Hanák vyzval prezidentského kandidáta Jana Fischera, aby se vzdal kandidatury, protože byl v minulosti v KSČ. Myslíte si, že takový apel na slušnost může mít nějaký smysl?

Ano, absolutně se s Tomášem Hanákem v nezbytnosti takového typu apelu shoduji. Věřím, že apelem obsahujícím výhradu proti kandidatuře kariérního nomenklaturního komunisty na prezidenta republiky oslovil Tomáš Hanák nejen Jana Fischera, ale také řadu voličů, kteří čekali, jak Fischer zareaguje. Jeho odmítnutí Hanákovy výzvy podle mne usnadní řadě nerozhodnutých voličů volbu. Vážím si Hanákovy iniciativy a děkuji mu za ni.

Věříte, že přímá volba prezidenta proběhne v řádném termínu, když už je jasné, že se Ústavní soud bude muset zabývat ústavní stížností senátora Tomia Okamury? Jak hodnotíte argumenty v jeho stížnosti?

Četl jsem rozhovor s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským, ve kterém se vyjadřuje k ústavní stížnosti Tomio Okamury. Z rozhovoru je zřejmé, že jde o velmi zapeklitou věc. Doslova lze říci, že došlo na slova Pavla Rychetského, který v únoru varoval před podobou zákona o přímé volbě prezidenta. Tehdy řekl, že by pro takový zákon nehlasoval a zdůvodnil proč. A přesně s jím uvedenými argumenty se nyní bude muset vypořádat Ústavní soud. Vůbec si netroufám odhadovat výrok Ústavního soudu a ani mi to ostatně nepřísluší.

Nepřekvapuje vás, že prezident Václav Klaus podpořil z mnoha prezidentských kandidátů svého dlouholetého soupeře, ale i partnera z dob opoziční smlouvy – Miloše Zemana?

Nepřekvapilo mne to vůbec. Oba spojuje mnohé. Společně si rozdělili moc v koaliční smlouvě mezi ODS a ČSSD. Společně milují Rusko. Alfa samci si dělí teritoria… Kdyby kandidoval na prezidenta ČR Mečiar, podpořil by Klaus zřejmě i jeho.