24. 1. 2012

Zjistit si, kolik elektřiny spotřebují vaše domácí spotřebiče v době, kdy spíte, lze několika způsoby. Můžete si opatřit zásuvkový měřič spotřeby a postupně proměřit všechny své spotřebiče. A nebo můžete využít méně přesný, zato jednodušší a mnohem rychlejší způsob: vyplnit několik málo údajů do kalkulátoru na stránkách Ekolist.cz. Získáte orientační představu o tom, kolik energie vaše domácnost spotřebuje, i když jsou vaše spotřebiče vypnuté a domácnost by neměla mít velkou spotřebu. A dozvíte se tipy, jak spotřebu energie zkusit snížit.

Samotné vyplnění kalkulátoru je snadné a zvládne ho opravdu každý. Jediné, co může být trochu nepohodlné, je získání tří odečtů elektroměru. Háček je totiž v tom, že pro správné vyhodnocení dat musí být odečty provedeny v předepsaném pořadí. První odečet elektroměru by měl být proveden co nejpozději večer, ideálně v době, kdy jde osazenstvo domácnosti spát. Druhý odečet elektroměru by měl proběhnout hned následující ráno, a to ještě před tím, než se pustíte do vaření snídaně a zapínání rychlovarných konvic či jiných přístrojů. A poslední odečet by měl být proveden opět na úplném konci dne. Pro odečet je pochopitelně vhodné zvolit den s běžným domácím provozem.

Kalkulátor z těchto tří údajů vyhodnotí, kolik energie vaše domácnost spotřebovává v noci, kdy zpravidla běží jen trvalé zapnuté spotřebiče jako lednice či mrazák a spotřebiče vypnuté do standby režimu. Kalkulátor tyto údaje porovná se spotřebou přes den a vyhodnotí, zda je vaše spotřeba úměrná počtu uživatelů domácnosti, nebo zda byste si měli na spotřebu svých spotřebičů posvítit. Případná vysoká spotřeba může být dána jak starou neúspornou lednicí a/nebo velkou spotřebou zařízení ve standby režimu.

Na závěr kalkulátor nabídne několik opatření, které můžete ve své domácnosti provést. Patří mezi ně například pořízení prodlužovací zásuvky s vypínačem, do které zapojíte svou počítačovou, televizní nebo hudební sestavu. K mání jsou i „chytré“ prodlužky, které poznají, že hlavní spotřebič (například televizor nebo počítač) byl vypnut a automaticky odpojí všechny ostatní zapojené přístroje (reprobedny, set-top boxy, DVD přehrávače, tiskárny). Pro přístroje, které slouží k nahrávání televizních pořadů i v době, kdy je televize vypnutá, není tento způsob zapojení vhodný a je potřeba zapojení vyřešit jinak.

Kalkulátor vás upozorní na případnou velkou spotřebu během noci. Může se stát, že se na této spotřebě bude velkou měrou podílet dvacet let stará, ale stále funkční lednice či mrazák. Nabízí se zvážit, zda se vám vyplatí poslat neúsporný přístroj do šrotu a místo něho si pořídit úsporné zařízení.

Kalkulátor standby spotřeby naleznete na tomto odkazu. Zde si můžete stáhnout formulář, který vám usnadní odečet údajů z elektroměru.

Kalkulátor standby spotřeby vyvinula německá nezisková organizace co2online. Ekolist.cz ve spolupráci s co2online převedl kalkulátor do českého jazyka.

Zdroj: Ekolist.cz

http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/kalkulator-spocita-kolik-vase-spotrebice-zerou-kdyz-spite