20. 4. 2007

Městské části Jižní Město a Újezd podporují záměr magistrátu koupit více než 93 hektarů lesa za téměř 33 milionů korun od soukromého vlastníka. „Jde o investici do budoucnosti. Zajistíme tím, že pozemky zůstanou ve veřejném vlastnictví a budou plnit rekreační funkci,“ vysvětlil tento krok městský radní pro životní prostředí Petr Štěpánek.

O tom, že taková území budou stále více potřeba, svědčí i fakt, že ze severní i jižní strany lesa vznikne téměř čtyři tisíce bytů. Dva a půl tisíce z nich bude stát v Újezdu u Průhonic, více než tisíc jich vyroste za zástavbou v Hájích.
„Naše rada k nákupu lesa přibližně před měsícem přijímala usnesení, že to doporučujeme a vyzýváme magistrát, aby to učinil,“ uvedl starosta Jižního Města Dalibor Mlejnský. Prý se koupí také předejde spekulacím s pozemky.
Kromě lesa by magistrát rád odkoupil i některé přilehlé pozemky. „Věřím, že budeme schopni do nich expandovat chráněné území, které je v současnosti v Milíčovském lese. Nachází se tam soustava rybníků, vlhkých luk, a významných společenstev rostlin a živočichů,“ popsal Štěpánek. Chráněné území chce prý město mimo jiné rozšiřovat i proto, že se počítá s nárůstem počtu návštěvníků.
Údržbu budou jako ve všech ostatních lesích metropole vykonávat Lesy hlavního města. „Tato společnost se o Milíčovský les stará už v současnosti. Po odkoupení pozemků by na to město ale mohlo dávat více peněz a chráněná památka by se tak rozvíjela,“ míní starosta Prahy Újezd Václav Drahorád.
O odkupu pozemků bude ještě rozhodovat pražské zastupitelstvo.

Zdroj: Pražský deník 18.4.2007