8. 9. 2011

Praha – Před volbami kandidáti prohlašovali, že rekultivují obří park. Necelý rok poté je park zavřený a řešení v nedohlednu

Několik vlastníků desítek hektarů v lokalitě pražského Trojmezí se 2. září rozhodli k uzavření celého prostoru instalováním zákazových cedulí. Rozhodli se tak s ohledem na neutěšený stav pozemků.

Několik vlastníků desítek hektarů v lokalitě pražského Trojmezí se 2. září rozhodli k uzavření celého prostoru instalováním zákazových cedulí. Rozhodli se tak s ohledem na neutěšený stav pozemků.
Autor: Deník/Martin Divíšek

Celkem 2 500 000 metrů čtverečních rozprostírajících se mezi Prahou 10, 11 a 15, oblast Trojmezí, kterou jsou desetitisíce Pražanů zvyklých využívat jako park, jen tak otevřena znovu nebude. Jak Deník informoval, majitelům pozemků došla trpělivost, prostor částečně oplotili, uzavřeli závorami a vybavili cedulemi „Vstup zakázán“.

Obyvatelé Chodova, Hostivaře nebo jiných městských částí tu tak nemohou chodit na procházky, venčit psy nebo používat v mapách značenou cyklostezku.

Před volbami komunální politici jednohlasně říkali, že se postaví k celé věci čelem. „Hlavní město vykoupí pozemky, aby mohlo zachovat tuto oblast jako zeleň a veřejný prostor,“ říkal tehdejší ještě kandidát na primátora Bohuslav Svoboda (ODS).

Radní Nosek: Čekáme…

Radní, který má na starosti územní rozvoj, Josef Nosek, ale teď Pražskému deníku přiznal, že v tomto případě se politici přepočítali.
„Cenová mapa je jasně daná. Jestliže se tu bavíme v řádu statisíců nebo možná milionů metrů čtverečních, tak se dostáváme do hodnot, které jsou pro Prahu nereálné,“ řekl Nosek.

Na dotaz, zda toto nebylo zřejmé už před komunálními volbami v loňském roce, zareagoval nejistě.

„Nevím. Před volbami nebyla krize, celé to vypadalo optimističtěji. Možná dojde k nějaké rozumné dohodě, ale že by přišel nějaký pohádkový dědeček a dal nám stovky milionů, abychom to vykoupili a udělali z toho park… To se obávám, že je nereálné.“

Ještě letos v březnu při jednání zastupitelstva přitom Nosek mluvil odhodlaně.

„Co se týká Trojmezí, slibuji starostům jednotlivých městských částí, že hlavní město Praha se postaví, ono se bude muset postavit k této záležitosti čelem, to zname­ná, že budeme aktivně pracovat v této kauze.“

Teď Nosek říká, že míč je na straně majitelů pozemků, kteří svou půdu oplotili. „Počkal bych teď na návrh, s kterým přijdou. Dostali jsme od nich slib, že se pokusí najít řešení, s kterým by byli konformní obyvatelé daných částí.“

Majitel pozemku: Nic nezmůžeme. Přijít musí politici

Zástupce jednoho z hlavních majitelů pozemků v Trojmezí, Jaroslav Kubeš, ale odmítá, že by podobný slib někdy politikům dal.

„Je nám jasné, že sami nic nevyřešíme. To území je složitý problém a jsme samozřejmě připraveni s politiky jednat. Bez toho to nejde. Ale zatím se nám nikdo neozval. Až dnes jsem zaregistroval přes nějaké prostředníky signál, že by měl konkrétně právě pan Nosek zájem se sejít,“ řekl včera Pražskému Deníku Kubeš.

Ten připouští, že současný stav Trojmezí není dlouhodobě udržitelný.

„Jediné, co můžeme, je zakonzervovat stávající stav, obehnat to plotem a provozovat tam zemědělskou výrobu, ale to nám taky nevyhovuje. Zemědělská výroba ostatně je v Praze anachronismus.“

S pozemkem má prý navíc sám hodně starostí.

„Honí mě odbor životního prostředí z Prahy 10 kvůli nepořádku, do toho městská policie, ať něco dělám s bezdomovci. Takže jsem postaven do situace, kdy musím řešit veřejné problémy na svém soukromém pozemku. A co pak člověku zbývá, než to celé oplotit.“

Právě proto se chce se zástupci města sejít a najít dohodu. Už teď je však jasné, že to nebude zadarmo.

„Není možné ten pozemek městu věnovat. Naše rodina ho vlastní od roku 1907. Kupoval ho můj prapradědeček, vždycky to nějaká hodnota byla a není možné si myslet, že najednou to darujeme městu, aby tam mohlo vybudovat park,“ dodává.

Zdroj: denik.cz – http://www.denik.cz/regiony/politici-slibovali-ze-vykoupi-t20110906.html