3. 10. 2006

Na Jižním Městě žiji víc jak dvacet let. Když jsem byl dítě, prolézali jsme s kamarády všemožná zákoutí rozestavěných silnic, do tmy jsme hrávali fotbal na tehdy pískovém školním hříšti a vůbec dělali věci jako všechny jiné děti. Když jsem vyrostl a dostudoval a čas her pomalu končil, začal jsem své okolí vnímat trochu jinak. Najednou jsem si začal všímat, že přes houšť zaparkovaných aut nemám ani kde pořádně přejít ulici, začalo mi vadit, že zeleň stále více a více ustupuje další a další zástavbě, že se kolem nás povaluje neuvěřitelné množství odpadků, nebo že sliby politiků intenzivnější o to více, čím blíže jsou volby, mizí jak pára nad hrncem den po uzavření volebních místností.

Dnes jsem otcem dvou malých dětí a  své okolí opět vnímám jinak. Vlastně ne jinak, spíše tak nějak více. Když jdu s kočárem, vidím věci a problémy, které jsem dřív neviděl. Chápu jak obrovský problém mají maminky s Kulatého Chodovce, když chtějí něco tak samozřejmého, jako dojít s kočárem na autobusovou zastávku. Přes několikaleté naléhání občanů a plané sliby radnice se tamní lávka přes potok rozpadá, vyjet rozbitou panelovou cestu k zastávce mám problém já. Jak to dělá paní z vedlejšího vchodu s dvojčaty skutečně nechápu.

Mám na Jižním Městě celou rodinu, sám jsem bydlel na pěti různých místech a tak vím, že každá část Prahy 11 má své problémy. Někde to jsou špatné chodníky, jinde se někdo rozhodl bez ohledu na názor tamních obyvatel postavit další domy, ať už malometrážní (vlastně pardon, dnes se tomu říká startovací) byty, nebo kanceláře či obchod a jinde nemají kde zaparkovat. Další problém jsou společné – zahušťování zástavby, více a více projíždějících aut, nepořádek v ulicích, méně a méně zeleně. Ale my zde bydlíme a my zde chceme bydlet. Nechceme zavřít oči nebo se přestěhovat jinam. Vždyť je to i naše Jižní Město. Náš program „Moje Jižní Město“ není programem kalkulu získat co nejvíc voličů. Nechceme vám říkat to, co chcete slyšet a po volbách si dělat co chceme. Máme svůj názor, svá řešení a své nápady a to nabízíme. Program, který vám voličům předkládáme má za cíl jediné – zvýšit kvalitu života v Praze 11.

 

Jakub Ježek

předseda a lídr Strany zelených v Praze 11