29. 7. 2014

 O třicet procent narostl počet výjezdů záchranky v současných tropických vedrech. Zelení v Praze 11 dlouhodobě poukazují na negativa spojená s další a další výstavbou a nárůstem dopravy. Odtok dešťové vody do kanalizace, beton místo zeleně, nulová invence současné radnice při plánování rozvoje a výstavby a neschopnost zastupitelstva domluvit se na čemkoli. To jsou špatné předpoklady pro nutnou a důležitou změnu.

“Musíme změnit, či lépe řečeno zavést novou koncepci rozvoje Prahy 11. Základním kamenem je minimalizace nové výstavby. Chceme, aby radnice podporovala například zelené střechy na panelových domech, svedení dešťové vody ze střech mimo kanalizaci a její zadržování v krajině, či výsadbu nových stromů,” říká Renata Vikartová, dvojka na kandidátce zelených pro komunální volby v říjnu tohoto roku.

“Ono se to může zdát marginální a mnoho lidí to možná bude pokládat za nějaký zelený nesmysl, je ale nutné si uvědomit, že Jižní Město je největší sídliště ve střední Evropě. Mluvíme zde o desítkách, spíše stovkách tisíc metrů čtverečních nové zeleně. To je obrovské množství. Ploché střechy panelových domů k zazelenění přímo vybízejí. Samozřejmě do toho nemůžeme a ani nechceme nikoho nutit, ale podpora formou osvěty a zaplacení projektu by byla myslím dobrá motivace,” říká Jakub Ježek, předseda zelených v Praze 11 a lídr kandidátky.

“Rádi bychom, aby Praha 11 podporovala přírodní stavitelství a sama šla příkladem. Není přeci nutné stavět zázemí v parku z betonu. Myslíme si, že stavba z hlíny se zelenou střechou se do parku hodí mnohem více. Vezměme si nově postavený bazén – tři šedivé plechové boudy a okolo asfalt. Toto není směr, kterým bychom se chtěli ubírat. Ano, sice jsme velké sídliště, ale stále zde máme možnosti na ozelenění. Musíme jen chtít,” dodává Michal Veselský, trojka na kandidátce.