12. 10. 2012

Reakce pražských Zelených na vyjádření náměstka Hudečka v Metropolitním deníku z 8. 10. 2012

Praha 10.10.2012 / Náměstek Hudeček slibuje nový vítr a nové přístupy k územnímu plánování v Praze. Opakuje přitom stejnou chybu jako předchozí Bémovo vedení radnice. Územní plán se opět připravuje mimo veřejnou diskusi, kdy pouze velmi úzká skupina lidí, tentokrát architektů,má rozhodovat o budoucí podobě města. Podle Zelených pouze z veřejné debaty může vzejít zadání pro nový územní plán a odborníky, kteří ho zpracují. Novou metodiku, podle které má být nový územní plán zpracován, zatím náměstek Hudeček nepředstavil. Slibuje však méně regulace a méně korupce. Slepé přenesení zahraničních zkušeností však nemusí podle Zelených v Praze fungovat.

Oslabení regulace územního plánu znamená větší moc pro stavební úřady, což za daného stavu vůbec není zárukou, že ubyde korupce. Ta se pouze přesune jinam. Má-li přístup prosazovaný náměstkem Hudečkem fungovat, vyžaduje profesionální a na politických tlacích nezávislou státní správu a pro veřejnost otevřené rozhodování, kdy se lidé budou moci k budoucí podobě města a jejich nejbližšího okolí vyjádřit. To zatím náměstek Hudeček neřeší. Reálným důsledkem může být zastavění posledních zbytků zeleněv centrální části města a předimenzované zahušťování zástavby na okrajích. 

Už dnes vidíme vstřícnost k developerům, například v oblasti Trojmezí či při zpracování změn územního plánu. Zelení také dlouhodoběkritizují absenci funkce hlavního architekta, který by byl zodpovědný za přípravu územního plánu a byl vybrán ve standardním výběrovém řízení,“ říká Petr Štěpánek, předseda pražských zelených a kandidát do Senátu na Praze 4.

Prohlášení do tisku nemohou nahradit debatu mezi odborníky, občanskými iniciativami, politiky a dalšími na úrovni města i městských částí, kterou by vedl úřad hlavního architekta. Navrhované změny v územním plánování podle nás korupci neřeší, pouze se přesune jinam a naopak může dojít k dalšímu zastavování zeleně a k předimenzované výstavbě,“ říká k tomu Zuzana Drhová, bývalá pražská zastupitelka a členka vedení pražských zelených.

„Ve městě je hodněnezastavěných ploch určených v současném územním plánu pro veřejné vybavení či stavby pro sport a rekreaci. Pokud se s těmito plochami bude zacházet jako se zastavitelnými a sejme se z nich podrobnější regulace, hrozí nekontrolovaná developerská zástavba. Posun kompetencí při definování rozvoje území směrem k městským částem zní logicky, ty však na tuto roli nejsou zcela připravené a často jsou pod vlivem lokálních kmotrů. Rozvoj města by měl zůstat pod taktovkou hlavního města a dohledem kvalifikovaného hlavního architekta,“ dodává Ondřej Rut, místostarosta Prahy 3 a místopředseda pražských zelených.