22. 11. 2011

Hlavní město Praha přestane zveřejňovat na webových stránkách videozáznamy z jednání zastupitelstva. Přikročí k tomu na základě stanoviska Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), které si Magistrát sám objednal. ÚOOÚ považuje zveřejňování audiovizuálních záznamů z jednání pražského zastupitelstva za nepřípustné.

Zelení to považují za nepřípustné zneužití práva na ochranu osobních údajů. ÚOOÚ úzkostlivě chrání soukromí, ale zcela přitom ignoruje právo veřejnosti na svobodný přístup k informacím o činnosti volených zástupců a nakládání s veřejnými prostředky. Překračuje tím svoje kompetence a aktivně vystupuje proti transparentnosti veřejné správy.

„Zveřejňování videozáznamů z jednání zastupitelstev se osvědčilo jako efektivní nástroj veřejné kontroly nad činností zastupitelů a nakládání s veřejnými prostředky. Každý občan má mít právo dozvědět se, o čem a jak jednají jeho volení zástupci. Právo na ochranu soukromí nelze nadřazovat právu na svobodný přístup k informacím,“ uvedl Petr Štěpánek, předseda pražských zelených a bývalý pražský radní pro životní prostředí.

„Kdo z pracujících občanů má čas osobně navštěvovat jednání zastupitelstev obcí, často konaná přes den? Stanovisko ÚOOÚ a postup magistrátu je nebezpečný precedent, který ohrozí transparentnost rozhodování i politickou kulturu obecních zastupitelstev nejen v Praze, ale v celé ČR,“ doplnil Ondřej Rut, místopředseda pražský zelených a zastupitel Prahy 3.

„Magistrát a radní se při ochraně soukromí Pražanů chovají zcela pokrytecky. Město šmíruje své občany stovkami kamer instalovaných v ulicích a nikdo pořádně neví, co se děje se záznamy z těchto kamer. Do dnešního dne není možné si opatřit bez vysokého příplatku Opencard bez osobních údajů, když však přijde na kontrolu politiků, je argument ochrany osobních údajů hned po ruce. Nelze se zbavit dojmu, že úřad, který vede bývalý pražský primátor, koná na politickou objednávku,“ uvedla Petra Kolínská, bývalá zastupitelka hlavního města a místopředsedkyně SZ.

„Minulí i současní kmotři na pražském magistrátu zas budou mít klid na práci. Bývalý povodňový primátor metropole z roku 2002 a nynější předseda ÚOOÚ Igor Němec rozhodnul, že právo na ochranu soukromí stojí nad právem občana dohlížet na práci svých zastupitelů, na rozdělení grantů nebo na přesuny majetku. Zelení vyzývají poslance, aby do zákona o obcích a hl. m. Praze byla přímo vsunuta věta garantující právo občanů na informace o průběhu zasedání. Města od určité velikosti (např. 10 000 obyvatel) a kraje by měly povinnost zveřejňovat na internetu necenzurovaný audio nebo videozáznam ze schůzí zastupitelstva, jmenovité přehledy o hlasování každého zastupitele a uchovávat je minimálně po dobu dvou volebních období. Povinností by mělo být i zveřejňování tisků, které budou projednávány na nadcházejícím zastupitelstvu,“ doplnil Petr Vilgus, zastupitel za zelené v Praze 8 a člen vedení pražské SZ.