4. 10. 2017

Chodovský hřbitov má po čase opět ambici objevit se v zájmu veřejného dění. Poté, co zde byl umístěn kříž s Ježíšem Kristem, pod nějž se podepsal bývalý starosta, má na Chodovský hřbitov zálusk Ruská ambasáda. Cílem Ruského velvyslanectví je umístit na hřbitov pamětní desku se jmény padlých Rudoarmějců, kteří jsou na hřbitově pochováni a mají zde své hroby.

Kolem celého záměru je hned několik podivných okolností:

1) Duplicitní instalace

Mramorová tabule, která má spíše parametry pomníku, duplikuje již existující pomníčky padlých vojáků. Pomníkům je vyhrazena velká část hřbitova, jsou rámovány tematickým sousoším a každý pomník nese jméno padlého vojáka.

2) Načasování celé žádosti

V posledních letech lze nalézt mnoho příkladů, kdy Rusko svými aktivitami přispělo k destabilizaci regionů ve východní Evropě či na Kavkaze. Nejviditelněji na Ukrajině (Krym, Donbas) a v Gruzii (Abcházie, Osetie). Výroční zpráv BIS již více než deset let upozorňují na aktivity ruské rozvědky, která se dlouhodobě snaží ovlivňovat politické i ekonomické prostředí v ČR.

3) Megalomanie v sovětském střihu

Náklady na mramorovou informační tabuli, mají činit celkem 950 000 Kč. To je téměř čtyřikrát více, než kolik stál již zmiňovaný kříž. Navíc by podle návrhu vedení městské části, přijatého zástupci ANO a TOP 09, měla Praha 11 přispět částkou 200 000Kč. O realizaci se má postarat firma s ruským vlastnictvím Bau-AMSTAV.

My, Zelení v Praze 11, z výše uvedených důvodů nesouhlasíme s instalací pomníku a vyzýváme zastupitelstvo MČ P11, aby navrhovaný záměr nepřijalo.