19. 12. 2012

Možná už víte, kam pojedete oslavit vánoční svátky a už i chystáte lyže na lednovou lyžovačku s celou rodinou. Máme pro vás tip, jak trochu ušetřit. Pokud u vás doma nikdo nezůstane, přenastavte si termostat. Nemusíte přeci topit v prázdném bytě.

Ale nežeňte to hned do krajnosti. Zcela vypnout topení není dobrý nápad. Jednak se to nebude líbit vašim kytkám, jednak hrozí, že vám při velkých mrazech zamrzne voda v potrubí. Vzniklé škody by pak byly násobně větší, než kolik byste ušetřili za topení.

Obecně platná rada, jakou teplotu doma nastavit, není. Hodně totiž záleží na tom, o jaký dům se jedná, jaký topný systém v něm je instalovaný a v neposlední řadě také na jak dlouho odjíždíte.

Základní poučka říká, že snížením teploty o 1 °C snížíme spotřebu tepla o 6 %. Další doporučení pak vyplývají z toho, jaký dům obýváte. Vezměme to popořádku.

Běžný nový dům postavený podle platné normy. V dnešní době to znamená zpravidla jednovrstvou konstrukci z dutých cihel či pórobetonu a okna s izolačním dvojsklem. Takový dům má únik tepla znatelně vyšší a využitelná akumulační schopnost domu je menší. Pokud topíte plynem, můžete maximalizovat úsporu nastavením termostatu na nižší teplotu – řekněme na 5 °C.

Zdroj (více na): http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-si-nastavit-topeni-kdyz-jedete-v-zime-na-dovolenou