24. 4. 2007

PRAHA Téměr sedm set lidí se podepsalo pod petici, která bojuje za zachování Kulturního domu Opatov. Ten má před sebou už jen dva měsíce života. Radnice Prahy 11 se rozhodla provoz kulturního zařízení definitivně zastavit ke třicátému červnu. Tvrdí, že budova je ve velmi špatném stavu a radnice na ni příliš doplácela.

„Důvody pro uzavření Kulturního domu Opatov jsou dva. Městská část na něj doplácela asi pět milionů korun ročně, dotace na jednu vstupenku činila až dvě stě korun, což se radě zdálo příliš. Druhým důvodem je velmi špatný stav budovy,“ vysvětlil mluvčí radnice Prahy 11 Josef Škvor. Podle něj místní lidé o kulturní vyžití nepřijdou. Program Opatova by mělo převzít kulturní centra Chodovská tvrz, Zahrada nebo nové církevní komunitní centrum. Tato zařízení však nabízejí úplně jiný repertoár a navíc, stejně jako další kulturní instituce v Praze 11, dostanou z rozhodnutí radních asi o čtyřicet procent méně peněz na provoz než v minulých letech.

„Kulturní dům Opatov je především rockovou scénou. Neumím si představit, že v církevním komunitním centru bude koncertovat například Visací zámek,“ prohlásila vedoucí zařízení Ludmila Řeháková. Uzavřením třicet let fungujícího „kulturáku“ přijdou o možnost koncertovat nebo zkoušet také místní mladé kapely. „Tady mohly zkoušet nebo uspořádat malý koncert pro pár spolužáků ze střední školy za pár korun. Jinde na Jižním Městě takovou možnost nemají,“ uvedla Řeháková. S tím souhlasí i organizátorka petice Světlana Bajerová. „Jižnímu Městu se často vytýká, že je jen noclehárnou. Rušením místních zařízení k tomu radní jen přispívají,“ domnívá se Bajerová.

Podle Škvora se objekt kulturního domu zřejmě stane novou poliklinikou. Rozhodne se o tom koncem května. Tehdy má být hotov ucelený projekt zdravotnictví v Praze 11 a začne se zpracovávat stavební průzkum, zda je možné objekt přestavět na polikliniku.

24. dubna 2007, Lidové noviny, JANA NOVÁKOVÁ