16. 4. 2013

Německo v loňském roce vyvezlo více elektřiny než v posledních čtyřech letech. A to i přes to, že uzavřelo osm jaderných elektráren. Spolkový statistický úřad začátkem dubna 2013 uvedl, že v roce 2012 bylo do Německa z evropských sítí importováno celkem 43,8 TWh a exportováno 66,6 TWh.

Největší množství elektřiny bylo dodáváno ze sousední Francie, Dánska a České republiky. Hlavními odběrateli německé elektřiny bylo Nizozemí, Rakousko a Švýcarsko.

V loňském roce tedy Německo vyvezlo o 22,8 TWh elektřiny více, než dovezlo. Toto množství představuje zisk zhruba 1,4 miliardy eur. Hlavním důvodem pro přebytek byl mimo jiné vzestup solární a větrné energetiky.

Jaderná katastrofa v japonské Fukušimě v roce 2011 spustila německý útlum jaderné energetiky. V porovnání s rokem 2011 je loňský přebytek vývozu německé elektřiny téměř čtyřnásobný: tehdy bylo vyvezeno o 6,0 TWh více, než dovezeno. Při odklonu od jaderné energetiky v Německu vyvstaly obavy z nedostatku elektřiny. Silný export v loňském roce však ukázal, že je k dispozici více než dostatečné množství proudu. Dodavatelům se doposud vždy podařilo udržet stabilní napětí v sítích.

Zdroj: ekolist.cz

http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecko-i-pres-ustup-od-jadra-exportuje-nadbytecnou-elektrinu