28. 8. 2014

Optimistická kampaň, vize moderní městské čtvrti ohleduplné k občanům i životnímu prostředí  a především realistické body programu. S tím chtějí zelení v Praze 11 zaujmout voliče.

Místo zástavby nový lesopark

Zelení na Jižním Městě jsou již tradičně spojeni s tématem nového Lesoparku na Trojmezí. Oblast na rozhraní Prahy 10, 11 a 15 je dlouhodobě pod tlakem developerů. Díky místním iniciativám zde magistrát výstavbu dosud nepovolil, ale (stejně jako městské části) dosud neudělal nic pro řešení této lokality.

“V celé Praze se staví nové byty, ale nikdo už nemyslí na nové rekreační plochy. Chceme se dohodnout s vlastníky pozemků a vybudovat v lokalitě Trojmezí celoměstsky významný lesopark se sportovním a kulturním zázemím. Chceme konečně vyřešit toto území tak, aby se místní obyvatelé nemuseli bát, že jim za plotem vyroste nová městská čtvrť,” říká lídr zelených a kandidát na starostu Jakub Ježek.

Místní obyvatelé na prvním místě

S problematikou Trojmezí souvisí další důležité téma, a sice upřednostňování místních občanů před developery. V případě střetu s developery nemají již dlouhodobě lidé v radnici oporu, což je zásadní chyba, kterou by chtěli zelení změnit.

“Neříkáme, že je veškerá zástavba špatná. I na Jižním Městě najdeme místa, která jsou pro novou zástavbu vhodná. Vždy z ní však musí mít místní obyvatelé viditelný přínos a vždy musí být zájem obyvatel na prvním místě. Nebudeme podporovat zástavbu, která  poškozuje kvalitu bydlení a života místních lidí. Městskou část tvoří její obyvatelé a radnice má reprezentovat jejich zájmy, nikoli zájmy soukromých stavebních společností,” říká Renata Vikartová, dvojka na zelené kandidátce.

Veřejnou kontrolou proti korupci

Transparentnost a veřejná kontrola jsou podle zelených hlavní zbraně v boji proti korupci. Zelení prosazují veřejná jednání všech orgánů městské části, přehledné a jednoduše dohledatelné záznamy o hlasování a zveřejnění všech poptávek a smluv na webových stránkách.

“Chceme, aby se tyto věci staly pro občany naprostou samozřejmostí. Pak už se těžko bude jiná politická reprezentace vracet zpět k neprůhledným praktikám a utajovaným zakázkám,”  říká Michal Veselský, který je trojkou zelených.

Kvalitnější využívání fondů EU

Posledním tématem v tomto výčtu, ale nikoli v oblasti zájmu zelených, je téma evropských fondů. Zatímco současná radnice se této problematice v posledních letech téměř nevěnuje a z velké části jej opomíjí, zelení mají zkušenosti, na kterých chtějí stavět.

“Chceme navázat na naše působení v této oblasti v období 2008 – 2010, kdy se nám pro Prahu 11 podařilo získat zhruba 200 milionů korun na zateplení škol, podporu rodičů, handicapovaných dětí, revitalizaci veřejných prostranství a podobných projektů. Fondy Evropské unie jsou nejdůležitějším vedlejším příjmem rozpočtu městské části, a je tristní, že se tomuto tématu současná radnice dostatečně nevěnovala,” dodává Jakub Ježek, který měl před šesti lety evropské fondy na starost.

Jakub Ježek

předseda Základní organizace Strany zelených v Praze 11

kandidát č. 1 za Stranu zelených

 

email: jakub.jezek@zeleni.cz

tel: +420 602 147 419

 

web: www.praha11.zeleni.cz

facebook: Zelená pro Prahu 11