11. 10. 2012

Rada hl. m. Prahy přistupuje k odstraňování bariér ve veřejné dopravě dlouhodobě laxně. S uzavřením stanice Národní třída se situace ještě zhoršila. V centru města mohou lidé s pohybovým omezením vystoupit z linky A pouze ve stanici Muzeum a z linky B na Florenci. Cesty do práce či do školy se jim tak mnohdy protáhnou o desítky minut,“ říká Ondřej Rut, místopředseda pražských zelených.

Strana zelených vyzývá současné vedení hlavního města, aby dostálo svým předvolebním slibům a zavedlo bezbariérový přístup ve stanicích Můstek A i Můstek B, I. P. Pavlova, Anděl, Palmovka, Karlovo náměstí, Opatov, Roztyly a Náměstí Míru. Je nepřijatelné, aby zpřístupňování starších stanic metra běželo tempem, které zajistí bezbariérový přístup do metra za sto let.
„Ohrazujeme se proti výrokům primátora Svobody, který tvrdí, že kvůli změnám v rozpočtovém určení daní bude Praha muset zpomalit přebudovávání stanic metra na bezbariérové. Praha si tento dluh vůči lidem s postižením nese již mnoho let. V minulosti navíc nevyužila ani jednou příležitost zapojit do rekonstrukce soukromé investory, kteří postavili komerční komplexy přímo u stanic metra,“ komentovala situaci Petra Kolínská, místopředsedkyně SZ a zastupitelka MČ Praha 6..
„Ve finále se ani nenajde několik set tisíc na takové základní věci, jako jsou vodící linie v metru pro lidi se zrakovým postižením, kterým tak ještě v šesti stanicích metra hrozí pád do kolejiště,“ uvedla Petra Kolínská, místopředsedkyně SZ a zastupitelka MČ Praha 6.
Problémy se však netýkají pouze metra. Další velkou bariérou jsou tramvajové zastávky s výstupem do vozovky, kde lidé na vozíku nemohou nastoupit ani do nízkopodlažního vozidla. Například zpřístupnění zastávky Lazarská je slibováno již několik let a situace je stále stejná.
„Bezbariérovost se netýká pouze úzké skupiny obyvatel s tělesným postižením. Tyto úpravy uvítají i rodiny s malými dětmi v kočárku, senioři či turisté s těžkými zavazadly. Přístupnost města veřejnou dopravou je barometrem vyspělé společnosti. Jedná se o základní předpoklad vyrovnání příležitostí lidí s postižením,“ dodává Michal Prager, místopředseda odborné sekce SZ pro sociální politiku.
Kontakty:
Michal Prager, 603 875 145, michal.prager@gmail.com
Petra Kolínská, 776 552 022, petra.kolinska@zeleni.cz
Poznámky: souhrnný popis bariér v pražské MHD a jak postupuje jejich odbourávání, sledujte na webu Za MHD přístupnou – http://www.zamhdpristupnou.cz/
Tisková zpráva pražské organizace SZ, 20. 7. 2012