30. 10. 2012

Na území Prahy je v tuto chvíli provozováno kolem 12 tisíc hracích automatů a videoloterijních terminálů, o jedno herní zařízení se dělí asi sto Pražanů. Hlavní město České republiky díky tomu patří mezi evropské hazardní metropole. Primátor Svoboda předloží na čtvrtečním zastupitelstvu návrh, podle kterého Praha formou dotace rozdělí městským částem část finančních prostředků, které obdržela jako výnosy z provozování loterií a podobných her. Jediným klíčem k rozdělení částky 183 milionů korun za první pololetí 2012 je počet herních automatů povolených na území městské části. Vedení Prahy tak podráží nohy těm městským částem, které se snaží o částečnou či úplnou eliminaci hazardu. Zelení vyzývají primátora: návrh stáhněte a peníze městským částem rozdělte podle počtu obyvatel.

„Praha dává schválením systému rozdělení peněz jasně najevo, že nechce a nebude motivovat městské části k boji s hazardem. Jednoduše – čím víc hazardu povolíš, tím víc peněz dostaneš. Koalice ODS a TOP09 by měla sebrat odvahu a vytvořit motivační podmínky pro plošné vymýcení hazardu z ulic. To znamená rozdělit dotace z loterií jednoduše podle počtu obyvatel městských částí. Odvody z hazardu do státního rozpočtu a obecních rozpočtů totiž rozhodně nevyváží negativní dopady provozu heren a kasin, gamblerství, zničené osudy rodin, praní špinavých peněz, znehodnocené prostředí města,“ uvádí Ondřej Rut, místostarosta Prahy 3 a místopředseda pražských zelených.

Městské části využívají výnosy z hazardu zejména na podporu kultury, sportu, školství, zdravotnictví nebo sociální oblasti. Sportovní kluby přišly změnou loterijního zákona o příjmy od provozovatelů hazardu a budou se nyní daleko důrazněji obracet na obce a městské části.
„Praha 8 je s 1500 hracími přístroji pražským rekordmanem. Například některé ulice v okolí Palmovky připomínají Las Vegas, přičemž se na herny a kasina nabaluje pouliční kriminalita, distribuce tvrdých drog, vandalismus a další nežádoucí jevy. Praha by se měla zbavit většiny heren na svém území a ne formou dotací městské části k šíření hazardu motivovat,“ prohlásil zastupitel Prahy 8 a člen vedení SZ v Praze Petr Vilgus.
Místostarostka Prahy 12 Eva Tylová poukazuje na to, že hazard odmítnout lze: „Naše městská část usnesením zastupitelstva rozhodla, že nechce na svém území žádné výherní hrací přístroje, koncové interaktivní videoloterijní terminály a herní místa lokálních herních systémů.“ Nulovou toleranci hazardu vyhlásili také městské části Praha 2 a 3.
„Provozovatelé hazardu odvádí část vybraných peněz od hráčů, aby mohly obce a stát kompenzovat negativní dopady gamblerství a současně vytvářet tlak na postupné snižování počtu hazardních zařízení. Navržený systém rozdělení peněz to však popírá, je totiž nastaven tak, aby hazard zpětně podporoval. Prostředky se obcím rozdělují podle perverzní logiky „podpoř hazard, dostaneš peníze,“ shrnuje Petr Štěpánek, zastupitel v Praze 4 a předseda pražských zelených.